• امروز : پنج شنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 17 - شوال - 1445
  • برابر با : Thursday - 25 April - 2024
3

فرسایش خاک در ایران ۶ برابر دنیاست

  • کد خبر : 23041
  • ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲
فرسایش خاک در ایران ۶ برابر دنیاست
مدیر کل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان منابع طبیعی گفت: فرسایش خاک در ایران تقریباً معادل ۲ تا ۲.۵ برابر آسیا و ۵ تا ۶ برابر میانگین جهانی است.

به گزارش پرونده نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری می‌توان تا ۵۰ درصد از فرسایش خاک در کشور جلوگیری کرد.

وی گفت: از ۱۶٫۵ تن فرسایش خاک در کشور حدود ۱۰ تا ۱۱ تن مربوط به فرسایش آبی است که با اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌توان آن را تا ۵۰ درصد کاهش داد.

به گفته وی، ۷۰۰ سال زمان می‌برد تا یک سانتی متر خاک تولید شود، عنصری که بستر ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی است و تامین کننده امنیت غذایی کشور،، اما همین عنصر حیاتی، تحت تاثیر عواملی همچون تخریب پوشش گیاهی و فعالیت‌های صنعتی حدود ۷۰ سال است که روند فرسایشی آن اوج گرفته و به ۱۶٫۵ تن در هکتار رسیده است.

نوری، مدیر کل دفتر حفاظت خا ک و آبخیزداری سازمان منابع طبیعی هم گفت: فرسایش خاک در ایران تقریباً معادل ۲ تا ۲/۵ برابر آسیا و ۵ تا ۶ برابر میانگین جهانی است.

به گفته افلاطونی، رئیس سازمان امور اراضی کشور از ۱۸ میلیون هکتار زمین قابل کشت، فقط ۵ میلیون هکتارش خاک حاصل خیز دارد و باید آن را حفظ کرد.

برای نجات حیات خاک کشور از این بحران، کارشناسان در حوزه‌های مختلف کشاورزی راه کار‌هایی دارند که آبخیزداری یکی ار این راه‌ها است که فرسایش خاک را تا ۹ تن در هکتار کاهش می‌دهد.

­در ۶ ماه اخیر ۳۰ هزار هکتار آبخیزداری در کشور انجام شده است و این در حالیست که با اجرای این عملیات فرسایش خاک تا ۸۰ درصد کم می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://parvandehnews.ir/?p=23041