• امروز : جمعه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 26 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Friday - 8 December - 2023
4
رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران:

رشد ۵۷ درصدی صادرات زعفران طی دو ماه/۹۰ تن زعفران قاچاق می‌شود

  • کد خبر : 21610
  • ۰۹ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸
رشد ۵۷ درصدی صادرات زعفران طی دو ماه/۹۰ تن زعفران قاچاق می‌شود
رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران از رشد ۵۷ درصدی صادرات زعفران طی دوماهه ابتدای سال خبر داد و گفت: سالانه حدود ۹۰ تن زعفران از کشور قاچاق می‌شود.

به گزارش پرونده نیوز، «غلامرضا میری» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درخصوص وضعیت صادرات زعفران افزود: حجم صادرات زعفران در فروردین و اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ حدود ۵۷ درصد رشد را نشان می دهد و این در حالی است که مجموع صادرات سال گذشته زعفران حدود ۲۳۹ تن بوده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران اظهار داشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم زعفران ۳۱ تا ۳۸ میلیون تومان برحسب کیفیت و درجه بندی از تولیدکنندگان خریداری می شود برای فروش نیز با توجه به آزمایش، سورت و بسته بندی با ۵ درصد سود در دنیا تحویل می دهیم این درحالیست که سود صادرکننده زعفران باید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد محاسبه شود اما به دلیل مشکلات مختلف این مهم رخ نمی دهد.

وی تصریح کرد: نحوه زعفرانی که صادرکنندگان از کشاورزان خریداری می کنند با زعفرانی که قاچاقچی خریداری می کند تفاوت دارد زیرا صادرکننده ما زعفران درجه یک را خریداری می کند و تا زمانی که آزمایشگاه کیفیت و درجه بندی آن را تایید نکند، مبلغی به کشاورز پرداخت نمی شود اما روی کار قاچاقچی نظارتی نیست و آنها هر نوع زعفران را خریداری و به صادر کننده تحویل می دهند.

میری گفت: اکنون قیمت فروش هر کیلوگرم زعفران نگین درجه یک ایران بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار در جهان توسط صادرکنندگان به فروش می رسد درحالی که زعفران قاچاق با نرخ بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ دلار به فروش می رسد که بی کیفیت بودن ان می تواند در جایگاه ایران تاثیرگذار باشد.

وی افزود: در حال حاضر صادرکننده ما برای بازگشت ارز به کشور با مشکلات جدی روبروست زیرا قیمت دلار آزاد ۵۰ هزارتومان است و صادرکننده باید ۱۲۸۳ دلار نرخ بار گمرکی پرداخت کند مشکل آنجایی ایجاد می شود که صادرکننده ما بابت هر کیلوگرم زعفران بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان هزینه می کند که رقم قابل توجهی است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران عدم فعالیت صادرکنندگان را به نفع قاچاقچیان دانست و تصریح کرد: اکنون سالانه ۹۰ تن زعفران به صورت قاچاق از کشور خارج می شود که این حجم از قاچاق قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: بحث نیم درصد آب مجازی برای زعفران در نظر گرفته شده اما این درحالیست که زعفران آب بری ندارد که ۰.۵ درصد آب مجازی در نظر گرفته شده است، زیرا اولین دوره آبی زعفران مهرماه و دومین دوره آبی آبان ماه است تا اردیبهشت ماه آب می خواهد و دیگر آب نیاز ندارد.

میری بر این باور است که صنعت زعفران کشور نیازمند حمایت دولتی است و اگر این مهم اتفاق بیفتد و معضلات برطرف شود تا پایان سال رشد صادرات زعفران ایران به ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت که این اقدام از ورود قاچاقچیان جلوگیری می کند.

به گزارش ایرنا، زعفران ایران با سطح زیرکشت حدود ۱۲۲ هکتار بیشترین حجم تولید جهان را داراست تاجایی که این کشور در جایگاه اول تولید و عرضه این محصول قرار دارد.

طبق آمارهای موجود سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۵۰۰ تن، سال ۱۴۰۰ بین ۲۳۵ تا ۲۸۰ تن زعفران بود که به گفته مسئولان امر میزان تولید نسبت به سال قبل خود حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

با وجود اینکه ایران مقام اول تولید زعفران دنیا را داراست اما این محصول ۸.۵ میلیارد دلار چرخش مالی در جهان دارد که سهم کشور ما از این میزان حدود ۴۵۰ میلیون دلار بوده است.

لینک کوتاه : http://parvandehnews.ir/?p=21610