• امروز : جمعه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 26 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Friday - 8 December - 2023
4

افزایش تجارت ایران با کشور‌های حاشیه خزر

  • کد خبر : 10955
  • ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱
افزایش تجارت ایران با کشور‌های حاشیه خزر
مدیرکل دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت گفت: مجموع صادرات و واردات ایران و کشور‌های حاشیه دریای خزر در ۵ ماه گذشته حدودا ۴۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش  پرونده نیوز و به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، رحمت‌الله خرمالی به مناسبت برگزاری دومین مجمع اقتصادی کشور‌های حاشیه دریای خزر گفت: دریای خزر میان ۵ کشور ظرفیت وارداتی ایجاد کرده است؛ به‌گونه‌ای که روسیه بیش از ۲۹۰ میلیون دلار، قزاقستان ۵۰ میلیون دلار و ترکمنستان تا ۴ میلیون دلار واردات داشته است.

مدیرکل دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت صادرات ایران به آذربایجان را ۳۰۰، روسیه ۲۹۰، ترکمنستان ۱۷۰ و قزاقستان ۲۶۵ میلیون دلار تخمین زد و افزود: در کنار مزیت‌های فوق، روسیه در حوزه غذا، تأمین مواد خوراکی و روغن خام از ظرفیت خوبی برخوردار است.

خرمالی با اشاره به افزایش حدودا ۴۵ درصدی مجموع صادرات و واردات ایران و کشور‌های حاشیه دریای خزر در ۵ ماه گذشته افزود: ما برای ورود به کشور‌های حاشیه دریای خزر یا از بال شرقی کریدور شمال – جنوب استفاده می‌کنیم و یا از مرز اینچه برون وارد ترکمنستان می‌شویم.

مدیرکل دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت استفاده از بال غربی را هم نیازمند تکمیل ظرفیت‌ها دانست و گفت: طرف روس برای مشارکت در تکمیل پروژه اعلام آمادگی کرده است.

یادآوری می‌شود دومین مجمع اقتصادی خزر از ۱۳ تا ۱۴ مهرماه با حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور، در مسکو برگزار می شود.

لینک کوتاه : http://parvandehnews.ir/?p=10955