• امروز : جمعه - ۹ آبان - ۱۳۹۹
  • برابر با : 14 - ربيع أول - 1442
  • برابر با : Friday - 30 October - 2020
0

خطیب‌زاده: ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهر پایان محدودیت‌های تسلیحاتی/انگلیس باید بدهی‌اش را به ایران بپردازد

  • کد خبر : 2122
  • ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
خطیب‌زاده: ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهر پایان محدودیت‌های تسلیحاتی/انگلیس باید بدهی‌اش را به ایران بپردازد

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه یکشنبه ۲۷ مهر ماه ساعت ۳:۳۰ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود، درباره بدهی انگلیس به ایران گفت که این بدهی ربطی به موضوعات دیگر از جمله زندانی‌ها ندارد. به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی ” پرونده ” به نقل از  خبرگزاری فارس، سعید […]

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه یکشنبه ۲۷ مهر ماه ساعت ۳:۳۰ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود، درباره بدهی انگلیس به ایران گفت که این بدهی ربطی به موضوعات دیگر از جمله زندانی‌ها ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی ” پرونده ” به نقل از  خبرگزاری فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

*ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهر ماه محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود

وی گفت: ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه/ یکشنبه) ساعت ۳:۳۰ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود. به علت اینکه براساس برجام و ضمیمه دو قطعنامه ۲۲۳۱ پنج سال بعد از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد و آن زمان پنجمین سالگرد تصویب برجام است.

خطیب‌زاده اضافه کرد: در آن ساعت دو اتفاق می‌افتد. اول اینکه محدودیت صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و به مقصد ایران ملغی می‌شود. دوم اینکه محدودیت سفر ۲۳ شخص حقوقی موضوع فهرست ۲۲۳۱ هم خاتمه می‌یابد. ولی مهمترین بعد این تاریخ، باور شکست مجدد تاریخی آمریکاست که به رغم تمامی گردنکشی‌ها، حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست کار خودش را جلو ببرد و جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نشان داد آمریکا اینقدر که عنوان می‌کند قدر قدرت نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره تحریم‌های غذایی و دارویی عنوان کرد: تحریم‌های غیرقانونی و فراسرزمینی واشنگتن جدا از آن چیزی است که در برجام است. آمریکا در شهریور ماه تمام تلاش خود را کرد که جلوی برداشته شدن محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه را بگیرد و نتوانست. نه دارو نه غذا و نه مراودات هیچ کدام تحریم نیستند، اینجا دولت ترامپ است که می‌خواهد قاضی، پلیس و دادستان و مجری تمامی احکام باشد. البته وقت این گردنکشی‌ها خیلی وقت است، گذشته است.

وی با بیان اینکه پاسخی که آمریکایی‌ها از ایران گرفته‌اند همواره پاسخ یکسانی بوده است، افزود: طرف‌های سومی وجود دارند که بسیاری از شرکت‌های خصوصی آنها در رعب و وحشت تشر آمریکا قرار دارند و این یک واقعیت است و این بعد غیرقانونی تحریم‌های آمریکا از یک طرف و ارعاب آن نسبت به کشورهای ثالث و کمپانی‌های خصوصی از یک طرف، کار را سخت کرده است، ولی این مسئولیت حاکمیت در ایران را ذره‌ای کم نمی‌کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران پاسخگو است و مسئولان و ارکان نظام، شرکت‌ها و اشخاص حقوقی و حقیقی به مسئولیت خود واقفند و آن تامین نیازها و امنیت مردم و مصالح عالی مردم است. به رغم تمامی فشارها اما همچنان دولت با جدیت کارها را انجام می‌دهد ولی قصد ما اجرای نمایشی یا اعلام تبلیغاتی چیزی نیست چون که فکر می‌کنیم در شرایط جنگ جدی اقتصادی با آمریکا و اذناب آن به سر می‌بریم و در این زمان جنگ، مهمترین چیز حفظ ارتباطات، مسیرها و مجاری است و در این مسیر هم ادامه می‌دهیم.

* سفر ظریف به چین برای رفع مراودات عادی پیش آمده 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر ظریف به چین هم گفت: موانع دوجانبه‌ای در برخی مراودات عادی پیش آمده که سفر ظریف به طور مشخص در این خصوص بود که مراودات رفع شود. گفت‌وگوهای مثمرثمری بود و در مسیر ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد اقتصادی و تجاری و پولی و مالی با طرف چینی صحبت‌های خوبی شده است. هر دو کشور نگاه یکسانی درباره تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی آمریکا دارند.

خطیب‌زاده همچنین خاطرنشان کرد که این سفر ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی، موضوعات مرتبط برجام و تحریم‌های آمریکا را هم در برداشته است.

*امیدواریم طرف‌های مختلف در منطقه خلیج فارس همگی به این درک و فهم برسند که زمان گفت‌وگوها خیلی وقت است، فرارسیده 

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین درباره مذاکرات منطقه‌ای پیشنهادی چین عنوان کرد: چین هم مثل روسیه برای گفت‌وگوهای منطقه‌ای در خلیج فارس طرحی را ارائه کرد و ایران از هر طرح فراگیری که واقعیت‌های منطقه را بشناسد و به دنبال برقراری یک گفت‌وگوی درون منطقه‌ای باشد و سازوکارهای فراگیر باشد، استقبال کرده چه طرح روسیه باشد چه طرح چین باشد.

وی با بیان اینکه این موضوع به طرف چینی در این سفر و قبلا هم به اطلاع آنها رسیده است، یادآور شد: ما فکر می‌کنیم همچنان طرح جمهوری اسلامی ایران فراگیرترین طرح است و ابعاد و اصولی در این طرح‌ها با هم مشترک است و ساختار دارترین طرح ارائه شده در این خصوص طرح صلح هرمز ارائه شده از سوی ایران است. امیدواریم طرف‌های مختلف در منطقه خلیج فارس همگی به این درک و فهم برسند که زمان گفت‌وگوها خیلی وقت است، فرارسیده و آنها غایب هستند.

*گفت‌وگوی ظریف و همتای انگلیسی

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی ظریف و «دومینیک راب» همتای انگلیسی که سؤال خبرنگار فارس بود، اظهار داشت: گفت‌وگوهای تلفنی یک امر بسیار مرسومی است و موضوعات مختلفی در دستورکار است. در گفت‌وگو با طرف انگلیسی موضوعات مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت شده است.

* خانواده لوینسون باید پایان پرونده را در واشنگتن جستجو کنند نه در تهران

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس درباره حکم دادگاهی در آمریکا که ایران را به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار به عنوان غرامت به خانواده رابرت لوینسون تبعه مفقود شده آمریکا محکوم کرده، نیز گفت: خنده‌دار است که یک دادگاه، دولتی را محکوم کند. باز هم نگاه متوهمانه‌ای که واشنگتن و اجزای دولت و حاکمیت آمریکا دارند که همه کاره دنیا هستند و این خنده‌دار است و فقط به درد خودشان می‌خورد.

خطیب‌زاده عنوان کرد: بارها اعلام کردیم و هر اطلاعاتی که لازم بوده از مجاری مختلف داده شده است و اتفاقا وزیر خارجه وقت آمریکا به صراحت گفته که لوینسون از ایران خارج شده و در منطقه دیگری است. اینها بهانه گیری‌هایی است که عنوان می‌کنند و البته ما متوجه وضعیت خانواده او هستیم که دنبال یافتن پایانی بر این پرونده هستند، ولی باید پایان را در واشنگتن جستجو کنند نه در تهران.

*

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر ظریف به چین و نقشه راه همکاری ۲۵ ساله دو کشور بیان کرد: سند مشارکت راهبردی بین ایران و چین بیشتر یک نقشه راه بین ایران و چین است که چندین سال است بین دو کشور در حال گفت‌وگو است و در این سفر مورد گفت‌وگو قرار گرفت و ابعاد فنی بین کارشناسان در جریان است. اجماع جدی در داخل ایران و چین در این خصوص وجود دارد و ارزشمند است که برای اینکه روابط به یک سطح مشارکت راهبردی ارتقا یابد.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره محدودیت‌های تسلیحاتی که ناروا اعمال شده بود برداشته می‌شود تا ایران در موضع دفاعی و مسئولیت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای خود در چارچوب یک دولت مسئولیت‌پذیر اقدام کند.

خطیب‌زاده درباره تحریم‌های ۱۸ بانک ایرانی نیز بیان کرد:‌اینها واقعا یک نمایش است. نمی‌گوییم تاثیر ندارد. اینها خسارت‌های جدی داشته است. همه اقدامات آمریکا به این خاطر است که هر قدمی برداشتند به نتیجه نرسیدند و الان به جنون تحریم رسیده‌اند. اینها جنگ روانی است. مردم شک نداشته باشند قران قران آن را نقد خواهیم کرد.

*انگلیس باید بدهی‌اش را بپردازد و ربطی به موضوعات دیگر از جمله زندانی‌ها ندارد

وی درباره گفت‌وگوی تلفنی ظریف و همتای انگلیسی و بدهی انگلیس به ایران هم گفت: ‌انگلیس یک بدهی قطعی به جمهوری اسلامی ایران دارد و هر روز که در بازپرداخت بدهی‌ها تاخیر دارد کنتور آن بیشتر می‌افتد. بدهی را باید بپردازد و ربطی به موضوعات دیگر از جمله زندانی‌ها ندارد.

خطیب‌زاده درباره نازنین زاغری هم گفت:‌ زاغری حکم دادگاه دارد و قوه قضاییه ما کاملا مستقل است و زاغری براساس محکومیت دادگاه محکومیت خود را طی می‌کند هر چند در مرخصی است و آن مسیر خود را طی می‌کند و وزارت خارجه در کنار سایر قوا از جمله قوه قضاییه است که برخی امور را تسهیل کند.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی بیان کرد: ایالات متحده از پنجره ترامپ منزوی شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که قرار است تا پایان اکتبر نشستی در سطح معاونان وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه سه کشور ضامن روند آستانه برگزار شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان بمباران مناطق مسکونی و زیرساخت‌ها را در درگیری‌های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان محکوم کرد و افزود:‌ ضمن اینکه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم فکر می‌کنیم از مسیر گفت‌وگوهای سیاسی و احترام به تمامیت ارضی دو طرف و ایجاد سازوکار برای پایان اشغال شهرهای اشغال شده می‌تواند به صلح پایدار در منطقه کمک کند.

وی درباره طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ خاطرنشان کرد:‌این طرح با طرف ها مورد گفت‌وگو قرار گرفته و به محض اینکه طرف‌ها آمادگی پذیرش را داشته باشند اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: ما از همه ظرفیت‌های خود استفاده می‌کنیم که گفت‌وگوهای فلسطینی به نتیجه برسد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی خاطرنشان کرد: ایران با تمامیت ارضی و اقتدار خود با کسی شوخی ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مشکلات دانشجویان ایرانی برای بازگشت به اوکراین خاطرنشان کرد:‌ وزارت خارجه و سفارت پیگیر این موضوع هستند و معاونت کنسولی وزارت خارجه در حال پیگیری این قضیه است. با حساسیت موضوعات مرتبط با اتباع خود در خارج را پیگیری می‌کنیم و موردی برخی موارد را داریم حل می‌کنیم.

به گزارش فارس، خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره عملکرد اروپا در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران خاطرنشان کرد:‌ما از هیچ کسی در مورد ملت ایران انتظار نداریم لطفی کند، به تعهداتشان پایبند باشند. متاسفانه اروپا تمامی اعتبار خود را در ایام برجام گروگان اخذ رضایت واشنگتن کرده است و بارها به آنها گفته‌ایم این راهبرد غلطی است. اروپا و برخی طرف های دیگر نتوانستند به تعهداتشان پایبند باشند. هر کسی که آمر این دستورات در واشنگتن و مجری این دستورات باشد در جنایت علیه ملت ایران مشارکت می‌کند.

وی همچنین گفت:‌ غذا و دارو در ایران با محدودیت‌های جدی آمریکا روبرو شده است ولی این نافی مسئولیت دولت نیست و دولت با جدیت و با هر سختی در تلاش است. صبح ظفر نزدیک است و آمریکا نفس‌های آخر خود را در قضیه تحریم ها طی می‌کند. آمریکا با استفاده جنون آمیز از دلار و ارزهای دیگر و تحریم‌ها دنیا را بیدار کرده و مکانیسم‌های متفاوتی شکل گرفته است و اینها اول راه است و هر چه جلوتر برویم ایالات متحده خواهد داد که چه تبعاتی را متحمل شده است.

خطیب‌زاده بیان کرد: امروز بزرگ‌ترین دشمن ملت ایران، آمریکاست.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: فشارهای حداکثری آمریکا علیه ملت ایران به نتیجه نرسیده است ایران نه تنها با یک کشور خاص بلکه با کشورهای دیگر مسیر را جلو می‌برد. رژیم آمریکا در خواب هم نمی‌دید در حوزه نفت شکست بخورد.

*هر کسی با هر تحلیلی وارد حریم امنیت ما شود، سیلی خواهد خورد

وی عنوان کرد: جواب ما روشن است ما اصلا محاسبه نمی‌کنیم پاسخ ما به نفع کیست. ما آنچه را در چارچوب اصولی سیاست‌های دفاعی است انجام می‌دهیم. هر کسی با هر تحلیلی وارد حریم امنیت ما شود، سیلی خواهد خورد. سیاست ایران حساب شده است و براساس این سیاست حساب شده عین الاسد را زدیم و براساس این سیاست آمریکا به تانکرهای ایران نزدیک نشد. زبان ما زبان اقتدار است و زبان ما نسبت به واشنگتن زبان اذناب آنها در منطقه و ترسویان اروپا نیست.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی بیان کرد: ۲۷ مهر ماه به صورت خودکار تمامی محدودیت‌های تسلیحاتی بر وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ برداشته می‌شود. جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های خود را می‌شناسد و به عنوان دولت مسئول عمل خواهد کرد.

وی در ابتدا فرارسیدن ایام رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و علی بن موس الرضا (ع) را تسلیت گفت.

خطیب‌زاده با اشاره به تحولات هفته‌ اخیر افزود: ۱۹ مهر ماه شاهد سفر وزیر خارجه و هیأت همراه به چین برای گفت‌وگوها بودیم که ملاقات بسیار خوب و مفصلی در استان یون نان انجام شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: ۱۶ مهر ماه نیز سفرای سوریه و ژاپن در پایان ماموریت خود با ظریف خداحافظی کردند و دومین رایزنی تلفنی ظریف با همتای روسی خود درباره قره باغ انجام شد. گفت‌وگوی تلفنی ظریف با همتای انگلیسی هم درباره موضوعات دوجانبه و مسائل فیمابین صورت گرفت.

لینک کوتاه : http://parvandehnews.ir/?p=2122

برچسب ها